Administrator de certificare (certificarea cheilor publice)

În calitate de operator al serviciilor electronice guvernamentale, I.P. "Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică" (STISC) are misiunea de a asigura administrarea, menținerea și dezvoltarea infrastructurii de tehnologie a informației, Sistemului de telecomunicaţii al autorităţilor administraţiei publice, ca parte a reţelei de comunicaţii speciale și a sistemelor informaționale de stat, gestionarea infrastructurii unice a cheii publice a Guvernului, precum și implementarea politicii statului în domeniul securității cibernetice.
Domeniile de competență ale STISC sunt:
- Administrarea infrastructurii de tehnologie a informației și a Sistemului de telecomunicaţii al autorităţilor administraţiei publice ca parte a reţelei de comunicaţii speciale;
- Administrarea și menținerea sistemelor informaționale de stat;
- Securitate cibernetică;
- Gestionarea infrastructurii unice a cheii publice (PKI) a Guvernului;
- Implementarea tehnologiilor informaționale în sectorul public.

Responsabilități:

  • Prestează servicii de certificare a cheilor publice pentru semnătura electronică; servicii de certificare a cheilor publice pentru autentificare și servicii de Securitate; servicii de certificare a cheilor publice de tip SSL, asigura evidența la zi a serviciilor prestate;
  • Suspendă, revocă și restabilește certificatele cheilor publice;
  • Verifică corespunderea procesului de completare şi depunere a cererilor solicitanților cu prevederile Legale şi alte documente normative în domeniul semnăturii electronice;
  • Asigură păstrarea și arhivarea documentelor pe baza cărora au fost create și eliberate certificatele cheilor publice ale solicitanților, și a documentelor privind alte servicii prestate conform Nomenclatorului detaliat al serviciilor I.P.,,STISC”;
  • Întocmește răspunsuri la petițiile parvenite;
  • Realizează analiza de marketing în corespundere cu serviciile prestate;
  • Elaboreaza rapoarte pe activitatea exercitată;
  • Asigură confidențialitatea datelor cu caracter personal în conformitate cu prevederile legislative.

 Cerințe:

  • Studii superioare în domeniul IT, științe exacte;
  • Cunoaşterea limbii de stat, ruse, și o limbă de circulație internațională;
  • Abilități de aplanare și negociere a situațiilor de conflict;
  • Responsabilitate, inițiativă, gândire analitică, perseverență, comunicabilitate;
  • Aptitudini de lucru în echipă, flexibilitate, deschidere către noi cunoștințe;
  • Apreciem tendința spre dezvoltarea profesională continuă.

Beneficii:

  • Schemă salarială atractivă;
  • Lucru cu cele mai noi tehnologii;
  • Training-uri de pregătire profesională;
  • Oportunități de creștere în carieră;
  • Contract de angajare în prima zi de muncă;
  • Echipă prietenoasă și mediu de lucru confortabil;
  • Zi liberă achitată în ziua de naștere.

Expediază CV-ul la adresa de email: hr@stisc.gov.md
Pentru mai multe informații accesează: www.stisc.gov.md

E-mail: hr@stisc.gov.md

Alte anunțuri publicate de această companie

Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide