Șef Departament Conformitate și AML

BC "Energbank" SA angajează:

Misiunea postului:

  • Asistarea organului de conducere în identificarea, evaluarea, monitorizarea și raportarea riscului de conformitate a activităților desfășurate de bancă. Aplicarea corectă și uniformă a legislației în domeniul prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului.

Principalele atribuții:

  • Organizează și gestionează activitatea Departamentului Conformitate și AML;
  • Asigură elaborarea și monitorizarea realizării Planului anual de conformitate;
  • Prezintă rapoartele trimestriale/anuale Consiliului/Comitetului de Conducere al Băncii;
  • Asigură elaborarea, actualizarea de reglementări interne aferente domeniului conformității, de cunoaștere a clientelei în scopul prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului;
  • Avizează proiectele de acte normative interne conform reglementărilor stabilite pentru a evalua riscul de conformitate, asigurându-se că Banca respectă cerințele legislative și normative ale BNM în procesul de întocmire și elaborare corectă a acestora;
  • Examinează dacă noile produse și servicii oferite de bancă sunt în conformitate cu cadrul reglementare;
  • Întocmește sau coordonează cu subdiviziunile Băncii, avizele la proiectele actelor normative ale Băncii Naționale a Moldovei, autoritățile publice la solicitarea acestora;
  • Verifică conformitatea prelucrării datelor cu caracter personal în Bancă conform cadrului normativ aferent protecției datelor cu caracter personal;
  • Monitorizează identificarea, evaluarea și administrarea riscurilor în domeniul AML, precum și asigură întreprinderea măsurilor privind diminuarea riscurilor identificate;
  • Promovează cultura de conformitate prin implementarea unui cadru normativ intern adecvat și eficient.

Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare în domeniul științelor economice şi/sau drept;
  • Experiență de cel puţin 3 ani în domeniul financiar, drept şi/sau efectuării auditului (intern sau extern) a unei entități din sectorul financiar;
  • Cunoștințe în domeniul activităților financiar/bancare;
  • Cunoștințe aferente actelor normative și legislative ale Republicii Moldova ce țin de activitatea bancară, actelor normative ale BNM, legislației în domeniul prevenirii spălării banilor;
  • Cunoașterea limbii române și a limbii engleze nivel avansat;
  • Aptitudini de comunicare, organizare, elaborare a documentelor, prezentare, autoinstruire, motivare, mobilizare de sine, soluționare de probleme, echilibru emoțional, rezistență la efort și stres.

Persoanele interesate sunt invitate să prezinte CV-ul prin e-mail: hr@office.energbank.com.

Vor fi contactate doar persoanele selectate.

Îți mulțumim pentru interes! Ne vom bucura să ne cunoaștem și să facem echipă comună în cadrul Energbank!

Alte anunțuri publicate de această companie

Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide