Ofițer antifraudă

Angajăm:

Este de ajutor dacă ai:

  • Experienta de minim 1 an in rol de control si/ sau administrare a riscurilor: control intern, conformitate, audit, risc;
  • Experienta de minim 3 ani in sectorul financiar;
  • Studii superioare (profil juridic/ economic);
  • Cunostinte generale: managementul riscului aferent serviciilor financiare si nonfinanciare, rolul conformitatii ca SLOD (second line of difence), cunostinte privind serviciile si produsele bancare;
  • Cunostinte specifice conformitate: atestari si cursuri de conformitate/ risc management (Ofiter de conformitate, ACAMs/ ACFE/ ICA);
  • Cunostinte PC – nivel mediu/ avansat (MS Office si aplicatii specifice activitatii de monitorizare);
  • Limba engleza – nivel mediu/avansat;
  • Capacitate foarte buna de comunicare si relationare, atentie distributiva, corectitudine, atentie la detalii, lucru in echipa, capacitate de negociere si de lucru sub presiunea termenelor limita.

Descrierea jobului

  • Desfășoară acțiuni de control și verificare ad-hoc pe teren;
  • Control, în scopul identificării de nereguli, fraude și alte activități ilicite în legătură cu gestionarea banilor;
  • Analizează tipurile de nereguli detectate ca urmare a verificărilor, elaborează planuri pentru remedierea acestora;
  • Comunică măsurile luate pentru remedierea aspectelor semnalate prin actele de control încheiate, precum și acțiunile intreprinse pentru recuperarea eventualelor prejudicii;
  • Informează conducerea în cazul descoperirii unor indicii privind posibilele fraude;
  • Depunerea unui efort constant pentru îmbunătățirea funcționării afacerii în termeni de eficiență și minimizarea posibilităților de fraudă;
  • Semnalarea neregurilor. Neregulă este orice abatere de la legalitate, regularitate, conformitate, precum și orice nerespectare a prevederilor contractuale;
  • Verifică sesizările primite;
  • Întocmește un raport de constatare a restanțelor la plată și informează Superiorul Ierarhic;
  • Vizitează și verifică periodic clienții societății;
  • Verifică periodic documente emise și înregistrate la punctele de lucru.
  • care pot influenta desfasurarea corespunzatoare a activitatilor sale.
  • Evalueaza daca politicile si procedurile existente raman corespunzatoare si sunt conforme cu cerintele cadrului legal si de reglementare;
  • Evalueaza si calitatea si modul aplicare a controlului intern si proceselor de control in cadrul fiecarui nivel al Flex Financial;
  • Intocmeste rapoarte de control si ofera recomandari;
  • Impreuna cu MDCIA identifica punctele de risc si stabillesc punctele de control impreuna cu frecventa acestora (zilnice/lunare).
  • Investighează tranzacțiile suspecte, inclusiv cele raportate de angajati din subordine;
  • Va raporta catre Ofiterul de Conformitate de la sediul Central tranzacţiile cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro;
  • Va raporta catre Ofiterul de Conformitate de la sediul Central, in cel mult 24 ore, efectuarea operatiunilor suspecte, cu sume numerar, in lei sau in valuta, a caror suma limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro;

Avantaje

  • Cunostinte generale: managementul riscului aferent serviciilor financiare si nonfinanciare, rolul conformitatii ca SLOD (second line of difence), cunostinte privind serviciile si produsele bancare/nebancare;

Despre companie:

Povestea noastră începe în 2013 odată cu înființarea companiei City Cash. Nouă ani mai târziu, suntem MVFinance - grupul financiar internațional cu peste 3.000 de angajați și consultanți de credit, reunind companii specializate în credit de consum din Europa de Est și de Sud. Serviciile financiare ale holdingului nostru sunt disponibile pe teritoriile a 6 țări europene: Bulgaria, România, Macedonia, Spania, Bosnia și, mai recent, Republica Moldova. Compania noastră își extinde constant portofoliul de produse și în prezent oferim 6 mărci de succes și recunoscute: CityCash, CreDirect, FinStart, FlexCredit, Creditero și Cash Point.

Toate produsele oferite de noi și menționate mai sus sunt produsul pregătirii de-a lungul deceniilor a oamenilor care fac parte din puzzle-ul familiei MVFinance, iar această analogie nu este una întâmplătoare, deoarece, ca un puzzle, fiecare dintre cei care sunt o parte a acestui grup este o piesă importantă și necesară în imaginea de ansamblu, precum și în buna funcționare a grupului. Continuând această frumoasă analogie, suntem în punctul în care dorim să extindem acest puzzle și vrem să găsim „piesele” care se potrivesc perfect cu cele ale grupului.

Flex Credit este o companie financiară multinațională nebancară, prezentă pe piața românească din 2017, în peste 50 de locații din România, care adoptă o abordare radical diferită a creditării și planificarii financiare, fiind brandul grupului care a cunoscut un crescendo considerabil în România, Macedonia și Bosnia. De la produse și instrumente fără precedent, până la servicii rapide și dialoguri deschise, suntem pe deplin pregătiți să satisfacem nevoile clienților noștri la cele mai înalte standarde.

Suntem mândri să fim o echipă de profesioniști, ghidați de un sistem sănătos de principii și valori, bazat pe respect, integritate, transparență, în care echilibrul dintre viața personală și cea profesională este respectat, gata în orice moment să ofere clienților noștri cea mai potrivită finanțare solutii.

Vă așteptăm să vă convingeți că această chimie există.

Alte anunțuri publicate de această companie