Consilier Juridic | Consilieră Juridică

INSTITUŢIA PUBLICĂ „OFICIUL NAŢIONAL AL VIEI ŞI VINULUI”

Angajează:

IP „Oficiul Naţional al Viei şi Vinului”, în calitatea sa de autoritate competentă în implementarea politicii statului în sectorul vitivinicol şi asigurarea dezvoltării durabile a acestuia, anunţă concurs
pentru ocuparea funcţiei de Consilier Juridic/Consilieră Juridică.

Scopul general al funcţiei: asigurarea consultanţei juridice în procesul de activitate al ONVV şi respectarea uniformă a legislaţiei întru realizarea optimă a obiectivelor ONVV.

Concursul pentru selectarea candidaților la funcția de Consilier Juridic/ Consilieră Juridică se realizează în două etape:

  1. Competiția dosarelor
  2. Interviul

Descrierea postului:

  • asigurarea întocmirii actelor de procedură pentru reprezentarea/protejarea intereselor instituţiei în instanţele de judecată şi alte autorităţi/instituţii;
  • efectuarea expertizei și suportului juridic al activităților ONVV în RM și pe piața internaţională;
  • organizarea şi coordonarea procesului de elaborare a propunerilor pentru dezvoltarea cadrului normativ de reglementare al sectorului vitivinicol;
  • asigurarea evidenţei personalului şi aplicarea procedurilor de personal în cadrul ONVV;
  • acordarea asistenţei juridice reprezentanţilor sectorului vitivinicol, conducerii şi personalului ONVV în domeniul de competenţă;
  • asigurarea procesului de secretariat al şedinţelor Consiliului de Coordonare al ONVV;
  • acordă asistență juridică sectorului vitivinicol în domeniul de competentă;
  • participă la organizarea sistemului de management al calității.

Cerințe față de candidat:

  • studii: superioare juridice (licenţiat în drept); master în drept;
  • experiență profesională: minim 3 ani de activitate profesională în domeniul jurisprudenței în cadrul autorităților publice. Activitate în domeniul conex industriei vitivinicole va constitui avantaj;
  • cunoaşterea modului de funcționare a autorităților publice;
  • abilități practice în domeniul juridic, abilități de lucru cu informația, planificare, luare a deciziilor, analiză și sinteză, elaborarea documentelor, argumentare, prezentare, motivare, mobilizare de sine, soluționare de probleme, comunicare eficientă;
  • comportament bazat pe respect, spirit de inițiativă, diplomație, creativitate, flexibilitate, disciplină, responsabilitate, rezistență la efort și stres, tendință spre dezvoltare profesională continuă;
  • să deţină cetăţenia Republicii Moldova şi domiciliu stabil în Republica Moldova;
  • să cunoască limba română, limba rusă şi limba engleză (scris şi vorbit);
  • să dispună de capacitate deplină de exerciţiu;
  • să nu deţină antecedente penale;
  • să întrunească calităţi profesionale şi capacităţi organizatorice;
  • să dispună de abilităţi de lucru în echipă;
  • să cunoască Microsoft Office, Outlook, programe informaţionale şi baze de date din domeniu.

Instituţia garantează:

  • salariu motivant;
  • spor de performanţă;
  • telefonie mobilă asigurată;
  • colectiv tânăr, amabil şi sociabil;
  • dinamism, activităţi la nivel naţional şi internaţional, posibilităţi de dezvoltare profesională.

Documente ce urmează a fi prezentate:

  • CV-ul candidatului;
  • Scrisoare de motivare;
  • Copiile diplomelor de studii și ale certificatelor de absolvire a cursurilor de perfecționare profesională.

Toți candidații interesați de acest post vacant sunt rugați să transmită documentele solicitate la adresa hr@wineofmoldova.com, până la data de 26.04.2024.

Vă rugăm să menţionaţi în titlul e-mail-ului denumirea funcţiei.

Alte anunțuri publicate de această companie

Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide