Șef al Departamentului guvernanță corporativă

BC Energbank SA
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: Peste 5 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Misiunea postului

Gestionarea și organizarea activității Departamentului guvernanță corporativă în conformitate cu cerințele legale, actele normative ale BNM, precum și actele normative interne ale băncii.

Principalele atribuții:

Coordonează activitatea Departamentului, determină sfera obligațiilor de serviciu ale subalternilor;
Analizează prevederile legale și modificările legislative care au impact asupra Băncii din punct de vedere statutar;
Asigură informarea organelor de conducere cu privire la noile reglementări/acte normative, ce țin de guvernanța corporativă, a modificărilor survenite la acestea și participă la actualizarea actelor statutare ale Băncii;
Asigură activitatea organelor de conducere, comitetelor specializate în conformitate cu cele mai bune practici de guvernanță corporativă și legislației în vigoare;
Gestionează raporturile cu acționarii Băncii și stabilirea modului de publicare a informației despre activitatea Băncii;
Reprezentarea Băncii în relațiile cu Banca Națională a Moldovei, alte autorități publice;
Organizează transmiterea internă a documentelor emise de către Consiliul și Comitetul de Conducere ai Băncii ca urmare a ședințelor acestor organe;
Ține evidența în formă actualizată a informației cu privire la: acționarii, persoanele afiliate Băncii, membrii organelor de conducere, persoanele cu funcții cheie, declarațiilor privind conflictul de interese;
Întocmește și prezintă rapoarte periodice către organul de conducere al băncii, instituțiilor terțe conform legii;
Realizează formalitățile necesare convocării și organizării ședințelor Adunării Generale a Acționarilor Băncii;
Asigură condițiile organizatorice de desfășurare a ședințelor Consiliului Băncii și ale Comitetului de Conducere;
Studiază și formulează propuneri de îmbunătățire a activității, proceselor de guvernanță corporativă;
Consiliază subdiviziunile Băncii privind prevederile aplicabile ale cadrului legal și de reglementare în domeniul guvernanței corporative.

Cerințe față de candidați:

Studii superioare economice sau juridice;
Experiență profesională: minim 5 ani în domeniul bancar, preferabil în domeniul conformității, guvernanță corporativă sau juridic;
Cunoașterea fluentă a limbilor române, cunoașterea limbii engleze la nivel avansat;
Cunoștințe avansate MS Office (Excel, Word, PowerPoint);
Responsabilitate, inițiativă, operativitate în lucru și atenție la detalii.

Abilități:

Organizatorice și de coordonare a echipei, de planificare, comunicare eficientă;
Capacități bune de analiză și sistematizare a informației;
Capacitate de concentrare, rezistență la efort și volum de lucru;
Gândire procesuală și globală, perseverență, adaptabilitate la situații noi;
Punctualitate și acuratețe la îndeplinirea sarcinilor.

Persoanele interesate sunt invitate să prezinte CV-ul prin e-mail: hr@office.energbank.com.

Vor fi contactate doar persoanele selectate.
Datele cu caracter personal vor fi prelucrate de  către BC ”ENERGBANK” SA exclusiv în scopul și procesul angajării, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare. Aceste date nu vor fi transmise altor părți terțe fără acordul prealabil al subiectului datelor cu caracter personal.
E-mail: hr@office.energbank.com
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide