Director Comercial (direcție vânzări en-gros)

DevelopmentAid
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: Peste 5 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Locație: Chișinău, Moldova
Data de început: Cât mai repede posibil
DRS (Development Aid Recruitment Solutions) caută în prezent un Director Comecial pentru unul dintre clienții noștri.
Rol și Responsabilități:

Supraveghetor Direct: Director General, Director Executiv, Co-fondator
Subordonați: Șef Departament Vânzări, Manageri de Vânzări, Manageri de Back Office
Interacțiuni: Șef Departament Achiziții și Logistică, Șef Departament Marketing și Publicitate, Manager Depozit, Director Tehnic

Management:

Participarea activă la dezvoltarea strategiei comerciale a companiei.
Elaborarea și implementarea unui sistem de motivare pentru angajații din subordine, inclusiv indicatori de performanță cheie (KPI), procente din vânzări, etc.
Dezvoltarea și ajustarea unui plan tactic pentru departament pe termen de un an.
Structurarea și optimizarea organizațională a departamentului.
Monitorizarea și evaluarea atingerii obiectivelor strategice și tactice ale departamentului.
Organizarea și conducerea întâlnirilor săptămânale și a ședințelor individuale (1:1) cu angajații din subordine, oferind îndrumare și asistență pentru atingerea obiectivelor.
Identificarea și gestionarea abaterilor de la parametrii stabiliți, colaborând cu șeful departamentului de vânzări și managerii.
Oferirea unui feedback constructiv și orientat către dezvoltare pentru angajații din subordine, acoperind aspecte legate de competențe profesionale, abilități manageriale, performanțe și atitudine față de muncă.
Dezvoltarea împreună cu angajații din subordine a Planurilor Individuale de Dezvoltare (IDP) pentru fiecare angajat pe parcursul unui an.
Definirea și implementarea tipurilor și formatelor de rapoarte pentru angajații din subordine, asigurând livrarea acestora la timp și în forma adecvată.

Vânzări:

Dezvoltarea și implementarea strategiilor și tacticilor de vânzări, stabilirea direcțiilor țintă și a perspectivelor de dezvoltare a departamentului de vânzări.
Extinderea prezenței teritoriale a companiei pe piață.
Organizarea de evenimente pentru menținerea și extinderea bazei de clienți existenți și atragerea unora noi.
Analiza pieței și a concurenței, inclusiv condițiile și tendințele pieței, perspectivele de dezvoltare, și evaluarea potențialului de segmentare și introducere a produselor noi.
Evaluarea sortimentului și produselor companiei, inclusiv analiza cererii, profitabilității și compararea cu oferta concurențială.
Identificarea caracteristicilor produselor/serviciilor care satisfac cel mai bine nevoile clienților.
Analiza competitivă, inclusiv compararea sortimentului, prețurilor, comunicării și avantajelor competitive.
Planificarea și gestionarea sortimentului, inclusiv nivelul și frecvența actualizării, precum și politica de prețuri.
Elaborarea strategiilor pentru introducerea produselor noi pe piață și dezvoltarea de scenarii de vânzare pentru managerii de vânzări.

Cunoștințe și Abilități Profesionale:

Abilități excelente de negociere și construire a relațiilor pe termen lung cu partenerii.
Orientare către obținerea de rezultate, abilități analitice solide, și o abordare sistematică a muncii.
Capacitatea de a oferi și de a primi feedback constructiv.

Calități Personale:

Capacitatea de a lucra eficient în echipă și inițiativă.
Abilități excelente de comunicare.
Capacitatea de a rezolva probleme eficient și adaptabilitate la informații noi.

Cerințe Educaționale:

Studii superioare în domeniul tehnic sau economic.

Experiență Profesională:

Experiență de minim 5 ani în vânzări tehnice de produse/tehnologii.
Experiență în managementul vânzărilor.
Permis de conducere.

Abilități Tehnice:

Cunoștințe avansate de lucru cu programele MS Office.
Experiență în lucrul cu Power BI.
Cunoașterea programului 1C va fi considerată un avantaj.
E-mail: d.vicenco@developmentaid.org
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide