Expert principal, direcția gestionare și dezvoltarea procesului de raportare, departamentul raportări și statistică.

Banca Națională a Moldovei
Oraș: Chișinău
Studii: Superioare
Experiența de munca: Pina la 2 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Cerințe față de candidat:

1. Studii superioare în domeniul economic/statisticii/tehnologiilor informaționale, cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare;
2. Experiență în domeniul financiar-bancar, economic sau statistic cel puțin 1 an;
3. Cunoașterea legislației bancare, în special a cadrului normativ în vigoare aplicabil procesului de raportare către BNM;
4. Cunoașterea calculatorului la nivel de utilizator și cunoașterea avansată a aplicațiilor MS Word, Excel și Power Point;
5. Competențe lingvistice: cunoașterea limbii române – fluent, și limbii engleze la nivel – citire și înțelegere, în special nivel tehnic (manuale utilizator);
6. Competențe: integritate, responsabilitate, profesionalism, lucru în echipă, orientare către rezultate, credibilitate, capacitatea de a rezolva probleme, perseverență, învățare și dezvoltare continuă;
7. Abilități de comunicare verbală și în scris, capacitate de analiză și sinteză a informației, capacitate de însușire rapidă a metodelor noi de lucru.

Cerințe suplimentare ce vor constitui un avantaj:

1. Cunoașterea standardului XBRL (specificații, taxonomii, etc);
2. Cunoștințele generale aferente cadrelor de reglementare aplicabile la nivelul reglementărilor Autorității Europene Bancare (EBA), inclusiv FINREP, COREP, alte cadre similare.

Principalele atribuții funcționale:

1. Participarea la implementarea/ajustarea modelelor de date bazate pe standardul XBRL, în baza actelor normative ale BNM;
2. Conlucrarea cu subdiviziunile BNM în procesul de elaborarea a rapoartelor de ieșire în cadrul aplicațiilor SIRBNM;
3. Acordarea suportului necesar utilizatorilor interni, aferent utilizării aplicațiilor SIRBNM;
4. Acordarea suportului necesar utilizatorilor entităților raportoare în procesul de raportare către BNM;

Termenul limită pentru depunerea CV-urilor: 17 martie 2017.
Pentru participarea la concurs, accesați: https://www.bnm.md/ro/content/cv-online, completați formularul CV-ului online sau îl puteți depune la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, Departamentul strategie, organizare și resurse umane, cu specificarea postului pentru care doriți să candidați.
Pentru persoanele cu studii obținute în străinătate se vor indica calificările (ex. GPA, etc.) obținute în țara și instituțiile de învățămînt respective.

Vor fi contactate doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.

Bibliografia recomandată:
1. Lege cu privire la Banca Națională a Moldovei nr. 548-XIII din 21.07.1995
2. Instrucțiune privind modul de prezentare de către bănci a rapoartelor în formă electronică la Banca Națională a Moldovei, aprobată prin HCA al BNM nr. 132 din 17.07.2008
3. Instrucțiunea privind situațiile financiare FINREP la nivel individual, aplicabile băncilor, aprobată prin HCA al BNM nr.292 din 15.12.2011
4.https://www.eba.europa.eu/documents/10180/632822/EBA+Architecture+for+XBRL+representation+of+DPM.pdf
5.http://www.eba.europa.eu/documents/10180/1397264/EBA+XBRL+Filing+Rules+v4.1.pdf
Persoana de contact:
resurse.umane@bnm.md
Site:
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide