Econimist principal în Analiză Financiară și Rapoarte

Banca Comercială din Republica Moldova angajează:

Responsabilităţi principale:

  • Elaborarea şi controlul zilnic, lunar şi trimestrial al rapoartelor financiare;
  • Vizarea şi transmiterea rapoartelor financiare la BNM (pe suport de hîrtie şi magnetic);
  • Îndeplinirea în deplină măsură şi în termenii stabiliţi a sarcinilor puse de Șeful Direcției;
  • Furnizarea notelor informative şi a datelor necesare la cererea BNM şi a conducerii băncii;
  • Efectuarea prognozei fluxurilor băneşti, în scopul monitorizării nivelului lichidităţii Băncii (zilnice, lunare, pe termen lung), Cash Flow;
  • Monitorizarea prin intermediul serviciului WEB-monitoring şi SAB în scopul gestionării riscului de lichiditate;
  • Participarea în procesul de analiză a situaţiei financiare a băncilor comerciale din Moldova, calcularea limitelor riscului creditar al băncilor contra-agenţi;
  • Participarea în procesul de analiză a activelor şi pasivelor Băncii în dependenţă de scadenţe, ratele dobânzilor, fluxurilor şi afluxurilor de mijloace băneşti.

Cerinţe faţă de candidat:

  • studii superioare cu profil economic;
  • abilitatea de analiză, planificare, sinteză şi expunere coerenta a concluziilor;
  • competenţe de orientare spre procese şi rezultat;
  • experiență la un post similar;
  • abilitate de autoinstruire şi perfecţionare profesională;
  • abilitatea de a lucra atât în echipa, cât şi de sine stătător în ritm înalt de muncă;
  • cunoaşterea limbilor română și rusă;
  • cunoştinţe avansate în sistemele și aplicațiile informatice (Word, Excel).

Persoanele interesate pot expedia CV-ul la adresa: info@ecb.mdhr@ecb.md.
Tel.: 022500-103, 022500 - 203

Persoanele interesate pot expedia CV-ul la adresa:
info@ecb.md / hr@ecb.md
Tel.: 022500-103, 022500 - 203

Alte anunțuri publicate de această companie

Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide