Jurist

Direcția generală asistenta socială Bălți
Oraș: Bălți
Studii: Superioare
Experiența de munca: Se accepta fara experienta
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
- Deținerea cetățeniei Republicii Moldova;
- Posedarea limbii de stat (conform articolului 78 alineatul (2) din Constituție) și a limbilor oficiale de comunicare interetnică vorbite în teritoriul municipiului Bălți;
- Capacitate deplină de exercițiu;

- Să fie apt din punct de vedere al stării sănătății, pentru exercitarea funcției atribuite, conform certificatului medical eliberat de instituția medicală abilitată;
- Neatingerea vîrstei necesare obținerii dreptului la pensie pentru limită de vîrstă;
- Lipsa antecedentelor penale nestinse pentru infracțiuni săvîrșite cu intenție;
- Neprivarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate, ca pedeapsă de bază sau complementară, ca urmare a sentinţei judecătoreşti definitive prin care s-a dispus această interdicții.
Scopul general al funcției: Contribuie la asigurarea eficientizării activităţii Serviciului Protecția
Copilului și Familiei din cadrul Direcției asistenţă socială şi protecţia familiei prin implicarea
nemijlocită în implementarea politicii sociale a statului în domeniul protecţiei sociale şi protecţiei
drepturilor copilului şi familiei.

Sarcina de bază:
Reprezentarea organului de tutelă și curatelă în instanțele de judecată de diferite nivele întru
apărarea drepturilor și intereselor legitime ale copilului.

Atribuții de serviciu:

1. Implementarea politicii naționale și aplicarea legislației la nivel local în domeniul protecției drepturilor copilului și a familiei.
2. Realizează sistematic activități de informare a populației despre serviciul protecția familiei și copilului și criteriile de acces ale beneficiarilor la servicii sociale primare
3. Colaborează cu toți specialiștii Direcției
4. Participă la elaborarea şi implementarea planurilor individualizate de asistenţă cu participarea beneficiarului şi familiei lui;
5. Asigură implementarea actelor normative şi juridice care reglementează activitatea sa de bază conform competenţei;
6. Participarea în organele de drept, în calitate de reprezentant legal ai copiilor minori.
7. Completează cu regularitate documentaţia de care este responsabil: registrul de evidenţă a copiilor/ familiilor aflați în evidență conform atribuțiilor sale;
8. Întroducerea și actualizarea bazei de date în permanență a beneficiarilor de Serviciile juridice în cadrul serviciului;
9. Planifică planuri de acțiuni și subacțiuni săptămînale, lunare, trimestriale, semistriale și anuale cu stabilirea indicatorilor de produs/ rezultat și a termenelor de realizare şi le prezintă managerului Serviciului protecția copilului și familiei;
10. Participă la seminare, mese rotunde, training-uri, seminare, conferințe, întînliri organizate de MSMPS, APL, ONG, ședințe metodice, ședințe de supervizare, cursurile de perfecționare profesională, în scopul creșterii nivelului de profesionalism în domeniu;
11. Stabileşte prioritatea sarcinilor, planifică şi organizează activitatea sa cu respectarea termenelor limită stabiliţi;
12. Execută alte sarcini specifice desemnate.
Telefon:
060108803, 0231-54684, 0231-23333
Persoana de contact:
Crezantema Caraiman
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide