Jurist senior

HPI Wind Alpha SRL
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: Peste 5 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Locul de muncă: De acasă/De la birou
Prezentare Generală:
HPI Wind Alpha SRL este o companie în plină dezvoltare, specializată în producția și distribuția de energie eoliană regenerabilă. Cu un proiect semnificativ pe cale de dezvoltare, ce constă în construirea unui parc eolian cu o capacitate de 70MW, compania își extinde operațiunile în domeniul energiei verzi, având ca obiectiv contribuția la creșterea sustenabilă a capacității de producție de energie regenerabilă a Republicii Moldova.

Responsabilități Principale:

- Consultanță Juridică: Furnizarea de asistență și consultanță juridică în toate aspectele legale care țin de operațiunile companiei, cu accent pe dreptul civil, dreptul comercial și societăți comerciale.
- Gestionarea Contractelor: Pregătirea, revizuirea și gestionarea contractelor legate de proiectele companiei, inclusiv acorduri de închiriere, contracte de furnizare, parteneriate, și orice alt tip de acorduri.
- Conformitate Legislativă: Monitorizarea schimbărilor legislative și asigurarea respectării acestora în activitățile companiei. Furnizarea de asistență pentru alinierea companiei la toate cerințele legale aplicabile.
- Reprezentare Legală: Reprezentarea companiei în fața instanțelor de judecată și a altor autorități legale, dacă este necesar.
- Analiză Juridică: Efectuarea de analize juridice pentru a evalua impactul asupra activităților și a proiectelor companiei.
- Documentare și Raportare: Elaborarea și menținerea documentației legale, precum și pregătirea de rapoarte juridice pentru conducere și alte părți interesate.

Calificări:
- Experiență: Minimum 5 ani de experiență în domeniul dreptului civil, dreptului comercial și societăți comerciale, cu o expertiză semnificativă în domeniul legislației energetice/regenerabile fiind un avantaj.
- Educație: Absolvent al unei facultăți de drept și membru în buna practică al Baroului Republicii Moldova.
- Cunoștințe Legale: Cunoașterea profundă a legii moldovenești și o familiaritate cu legislația internațională aplicabilă în domeniul energiei regenerabile.
- Abilități Comunicative: Abilități excelente de comunicare, în scris și verbal, și capacitatea de a comunica eficient cu toate nivelurile de personal și părțile interesate.
- Limbi Străine: Cunoașterea limbii engleze la nivel C1 sau C2.

Calități Personale:
- Integritate: Abilitatea de a lucra cu integritate și etică înalte.
- Flexibilitate: Capacitatea de a se adapta la un mediu de lucru dinamic și în continuă schimbare.
- Managementul Timpului: Abilitatea de a prioritiza și gestiona eficient timpul în conformitate cu cerințele proiectelor.
- Soluționarea Problemei: Abilitatea de a identifica și soluționa problemele legale într-un mod eficient și eficace.
- Echipă: Abilitatea de a lucra eficient în echipă și de a colabora cu departamentele interne ale companiei.

Acești termeni de referință descriu rolul și responsabilitățile poziției de Jurist Senior în cadrul HPI Wind Alpha SRL și oferă un cadru pentru calificările și abilitățile necesare. Compania caută un jurist senior cu experiență și expertiză pentru a susține cu succes dezvoltarea continuă și implementarea proiectului său de producție de energie eoliană.

Cum să Aplicați:
Cei interesați sunt invitați să trimită un CV actualizat, salariu net solicitat și o scrisoare de intenție (cu indicarea a cel puțin 3 persoane de referință) la adresele de email idicate, menționând "Jurist Senior" în linia de subiect. Termenul limită pentru aplicări este 30.01.2024.
Telefon:
068259594
Persoana de contact:
Ion Potlog
Site:
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide