Specialist Monitorizare şi Control Calitate Credite

Banca Comercială „EXIMBANK”, parte a Grupului Internațional Intesa Sanpaolo, angajează:

Responsabilități:

  • Efectuează activități de monitorizare și control de nivelul 2 asupra calității datelor;
  • Elaborează rapoarte privind programul și rezultatele activităților desfășurate, prezentând lista controalelor efectuate, rezultatele acestora, deficiențele identificate și măsurile corective întreprinse/recomandate;
  • Gestionează relațiile cu alți participanți ai modelul de guvernare a datelor și cu cei implicați în dezvoltare/aplicarea modelelor interne pentru determinarea parametrilor de risc;
  • Analizează calitatea documentației și sarcinile efectuate de către nivelul 1 de control a calității datelor;
  • Verifică exactitatea datelor algoritmului utilizat de către nivelul 1 de control a calității datelor prin reexecutarea acelorași controalelor, dar prin diferite metode diferite (de exemplu, Marchine Learning), cu scopul de a perfecționa controalele existente;
  • Implementează noi controale a calității datelor pentru detectarea problemelor care nu sunt acoperite de controalele existente;
  • Analizează calitatea bazei de date utilizate pentru estimare/calibrare modelelor interne (de exemplu PD, LGD, EAD, EWS, lichiditate etc.), la diferite etape ale activităților de estimare;
  • Monitorizează progresul în timp a acțiunilor corective;
  • Participa la elaborarea, actualizarea actelor normative interne care reglementează managementul şi controlul calității datelor.

Cerințe:

  • Studii superioare în domeniul tehnologiilor informaționale, finanțe sau matematică;
  • Cunoașterea fluentă a limbii române, engleze - nivel mediu;
  • Competență în utilizarea instrumentelor de management a datelor, cum ar fi SAS, Python și Excel;
  • Competențe de a analiza fluxuri mari de date, a detecta probleme și de a oferi soluții;
  • Cunoștințe generale privind managementul riscurilor va constitui un avantaj.

Beneficiile oferite de către bancă:

  • Bonusuri de performanță în funcție de rezultatele obținute;
  • Tichete de masa;
  • Credite imobiliare și alte servicii bancare în condiții preferențiale;
  • Program de muncă hibrid - combinat între birou și lucru la distanță;
  • Orar flexibil de muncă;
  • Instruiri și team building-uri pentru dezvoltare personală și profesională;
  • Diversitate în activități și posibilitatea de a obține experiențe internaționale;
  • Program internaţional de sănătate fizică şi bunăstare mentală;
  • Facilități sportive precum teren de fotbal și sală de volei pentru promovarea unui stil de viață activ.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV-ul însoțit de o scrisoare de intenție la e-mail: recrutare@eximbank.com.

Vor fi contactați doar candidații selectați.

Nota: Prin expedierea CV-ului vă exprimați acordul pentru prelucrarea datelor Dvs. cu caracter personal în cadrul procesului de recrutare.

Другие вакансии этой компании

Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть