Expert/ă în educație media

AO Nord Press Club
Город: Бельцы
Образование: Университет, институт
Опыт работы: Более 5 лет
Зарплата: Не указана
График: Неполный рабочий день
Место работы: Удаленно
Asociația Obștească Nord Press Club (NPC) angajează un/o expert/ă în educație media în cadrul proiectului Consolidarea rezilienței tinerilor la dezinformare, implementat cu suportul financiar al IWPR (Institute for War & Peace Reporting UK).

Responsabilități:
• Realizarea unui experiment social privind dezinformarea și a consecințelor ei. Experimentul va fi realizat prin intermediul a 6 sesiuni de informare, în 6 instituții de învățământ din regiunea de nordul RM (3 cu predare în limba română și 3 cu predare în limba rusă), pentru 150 de elevi/e cu vârsta cuprinsă între 14 -17 ani;
• Deplasarea în teritoriu pentru realizarea sesiunilor de informare (în limba română și rusă, în funcție de limba de predare a instituției);
• Pregătirea materialelor necesare pentru desfășurarea sesiunilor de informare (agendă, chestionare pre și post instruire, prezentări PPT, fișe de activitate etc.);
• Asigurarea consultanței pentru echipa de proiect în realizarea a 3 spoturi educaționale (sugestii privind modificarea/completarea scenariilor, a animației, a textului de însoțire etc.), care vor servi drept material didactic pentru expert;
• Întocmirea unui raport privind activitățile realizate și rezultatele experimentului social;
• Elaborarea unui set de recomandări cu indicarea tehnicilor/metodelor eficiente de predare a conținuturilor conexe fenomenului dezinformării și a dezvoltării gândirii critice, în special în cadrul disciplinei Educație pentru media/ Educație pentru societate/ Dezvoltare personală, dar și în cadrul altor activități conexe care se desfășoară în instituțiile de învățământ;
• Participarea în cadrul unei mese rotunde organizate de AO Nord Press Club la final de proiect;
• Colaborarea cu echipa de proiect pe tot parcursul realizării activităților.

Calificare și experiență:
• Studii (sau formări specializate) în domeniul jurnalismului/ Științe ale comunicării/ Științe umaniste sau alte domenii conexe, care acoperă aria tematică a proiectului;
• Experiență în domeniul prevenirii și combaterii dezinformării;
• Cunoașterea limbilor română și rusă;
• Experiența de activitate și/sau colaborare cu alte ONG-uri va constitui un avantaj;
• Abilitatea de a lucra în termeni de timp restrânși.

Alte detalii:

Activități planificate Timp
1. Pregătirea materialelor necesare sesiunilor de instruire 2 zile
2. Desfășurarea sesiunilor de informare 6 zile
3. Implicarea în elaborarea scenariilor pentru spoturile educaționale 2 zile
4. Realizarea unui raport privind activitățile realizate și rezultatele experimentului social 2 zile
5. Elaborarea setului de recomandări privind strategiile eficiente de predare a conținuturilor conexe fenomenului dezinformării 3 zile

Perioada de realizare a sarcinilor: 10 decembrie 2023 – 31 ianuarie 2024.

Dosarul de participare la concurs va conține următoarele:
1. CV-ul candidatului/ei;
2. Oferta de preț;
3. O scurtă scrisoare de motivare (max. 1 pagină).

Aplicare și informații suplimentare:

Data limită de depunere a ofertelor: 6 decembrie 2023, inclusiv.
Așteptăm dosarele (CV-ul, Oferta de preț și scrisoare de motivare) la adresa: nordpressclub@gmail.com, cu mențiunea „Expert/ă prevenirea și combaterea dezinformării”.
Pentru orice alte întrebări sau precizări vă rugăm să contactați: Tel. 069836218.
Persoană de contact: Inga Savca.
Контактное лицо:
Inga Savca.
Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть