Manager administrarea activelor și pasivelor

HR Simple Solutions №7515947, 11.01.2019
Город: Кишинев
Образование: Высшее
Опыт работы: От 2-х до 5-и лет
Зарплата: Договорная
График работы: Полный рабочий день
Misiune post: administrarea activelor si pasivelor băncii
Responsabilități

Analizează structura bilanțului din punct de vedere al maturității, valutelor, tipurilor și a
comportamentului ratelor de dobânda;
Prezintă rezultatele analizelor derulate și propune recomandări către CEx/ALCO, cu scopul de a menține structura optimă pentru activele și pasivele Băncii, precum și pentru
a menține la un nivel adecvat riscul ratei de dobânda.
Stabilește prețuri de transfer interne pentru produsele Băncii și analizează politica de
preț la nivelul activelor si pasivelor Băncii.
Asigură managementul lichidității pe termen scurt si lung pentru leu si valută.
Gestionează conturile de rezervă minimă obligatorie pentru a atinge nivelurile adecvate
și a asigura îndeplinirea cerințelor rezervelor minime obligatorii.
Administrează portofoliul banking book de titluri de stat și alte titluri specifice al ALM.
Coordonează activitățile privind programele speciale de finanțare în colaborare cu alte entități funcționale.
Elaborează reglementările interne aferente managementului activelor și pasivelor Băncii.

Cerințe față de candidați

Studii superioare economice/financiare
Experiență de specialitate minim 3 ani dintre care bancară minim 2 ani
Cunoașterea PC la nivel avansat (MS Office, Excel, PowerPoint)
Cunoștințe aprofundate în domeniul analizei economice si financiare
Cunoașterea legislației bancare și reglementărilor BNM, în special aferente gestionării
riscului de lichiditate al băncii
Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat.

Profilul candidatului

Capacitate de diagnosticare, abordare strategica, analiză și sinteză
Abilitati de negociere și comunicare
Capacitate de organizare și control
Responsabilitate și implicare
Tenacitate și perseverență

Candidaţii interesați sunt invitați să transmită CV-urile la adresa recrutare@simplehr.md , indicînd codul postului vacant MAAP12. E-mail:
recrutare@simplehr.md
Телефон: +37378611166
НазадВперед
Прикрепить файл с CV Моё CV с сайта Rabota.md
Прикрепить файл с CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Создайте лучшее CV в Молдове!

Заполните CV на Rabota.md
и в один клик отправляйте в любую компанию!

Это займет 10 минут

У вас уже есть CV на нашем сайте?
Войти на сайт

Создать CV

Отправить CV
Закрыть

CV отправлено!

Закрыть