Economist principal pe perioadă determinată, secţia cercetări, analize, publicaţii, departamentul raportări și statistică

Banca Națională a Moldovei
Oraș: Chișinău
Studii: Superioare
Experiența de munca: Se accepta fara experienta
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Cerințe minime obligatorii față de candidați:

1) Studii şi calificări:

1. Studii superioare absolvite cu examen de licență în domeniul economic (preferabil statistică, finanțe sau relații economice internaționale) cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare;

2. Bune abilități de analiză economică, înțelegerea tendințelor și politicilor economice din Republica Moldova și internaționale;

3. Abilități excelente de comunicare în scris, capacitatea de a produce materiale analitice bine articulate;

4. Cunoașterea generală a principiilor și practicilor statistice, a sistemului statistic național, a conturilor internaționale;

5. Cunoașterea limbii române și ruse, cunoașterea limbii engleze la un nivel avansat (minim B2);

6. Cunoștințe aprofundate de utilizare a aplicațiilor Microsoft Office.

2) Competențe comportamentale:

- Autonomie, responsabilitate, capacitate de respectare a termenelor limită;

- Spirit de inițiativă și de soluționare a problemelor;

- Atenție la detalii, acuratețe;

- Amabilitate, adaptabilitate, capacitatea de a lucra în echipă și într-un mediu divers.

Cerințele suplimentare ce vor constitui un avantaj:

- Studii de masterat;

- Experiență de lucru într-o instituție financiară, statistică, științifică, think-tank;

- Posedarea metodelor analitice cantitative și a tehnicilor de modelare;

- Posedarea fluentă a limbii ruse și a limbii engleze (cel puțin la nivelul C1, în special exprimarea scrisă);

- Experiență de lucru cu aplicațiile moderne de vizualizare a datelor;

- Experiență de lucru cu aplicațiile de editare a publicațiilor (de tipul Miktex etc.).

Principalele atribuții:

- Contribuie la publicațiile subdiviziunii, în particular publicația trimestrială “Conturile internaţionale ale Republicii Moldova” și “Anuarul statistic al conturilor internaționale ale Republicii Moldova”;

- Participă la elaborarea Raportului anual al BNM, compartimentele: „Conturile internaționale ale Republicii Moldova” şi „Evoluția și structura datoriei externe”;

- Elaborează diverse materiale analitice, informative și metodologice, în limba română și engleză;

- Colectează și analizează date și informații socio-economice dintr-o varietate de surse;

- Actualizează compartimentele relevante ale bazei de date interactive a BNM;

- Înaintează propuneri în vederea perfecţionării metodelor de analiză şi compilare a conturilor internaţionale, participă la actualizarea lor;

- Examinează și propune îmbunătățiri la proiecte de politici economice, programe, inițiative legislative;

- Participă la dezvoltarea sistemului informațional de colectare și prelucrare a statisticii conturilor internaţionale.

În vederea aplicării pentru participarea la concurs, se va completa formularul CV-ului online (http://www.bnm.md/ro/content/cv-online) sau se va depune CV-ul la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, Departamentul Strategie, Organizare și Resurse Umane, cu specificarea postului pentru se aplică.

Termenul limită pentru depunerea CV-urilor: 2 noiembrie 2017.

Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.

Recomandăm insistent studierea bibliografiei de mai jos înainte de a fi invitat la concurs.

Bibliografie:

1. Legea cu privire la Banca Națională a Moldovei nr. 548-XIII din 21.07.1995;

2. Legea cu privire la statistica oficială nr. 412 din 09.12.2004;

3. Regulamentul (CE) nr. 223/2009 privind statisticile europene din 11.03.2009;

4. Codul de practici al statisticilor europene, ediția din 28.09.2011;

5. Manualul “Balanța de plăți și poziția investițională internațională”, ediția a VI-a (2009), Fondul Monetar Internațional;

6. Conturile internaționale: metodologia de compilare și baza informațională (BNM, 2016)
Atașează CV-ul Crează CV
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Crează cel mai bun CV din Moldova!

Completează CV-ul pe Rabota.md
și trimite-l în orice companie cu un singur click!

Iți va lua 10 minute

Ai deja un CV pe site-ul nostru?
Intră pe site

Crează CV

Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide