Specialist protecție date cu caracter personal

BC "Energbank" SA angajează:

Misiunea postului: Asigurarea conformității prelucrării datelor cu caracter personal cu cerinţele Legii nr.133/2011, precum şi alte acte normative aferente.

Principalele atribuții:

  • informarea și consilierea salariaților și a organului de conducere al Băncii cu privire la prevederile Legii 133/2011 cu privire la protecţia datelor cu caracter personal și a altor acte normative aferente;
  • verificarea și monitorizarea dacă în cadrul Băncii, datele cu caracter personal sunt prelucrate cu respectarea principiilor prevăzute de lege, conform scopului stabilit, precum și cu respectarea drepturilor subiecților categoriilor speciale de date cu caracter personal, în contrapunere cu drepturile Băncii;
  • instruirea continuă a salariaților privind aspectele legate de protecția datelor cu caracter personal;
  • consilierea, oferirea suportului la cerere, salariaților Băncii și/sau subdiviziunilor solicitante, în ceea ce privește evaluarea impactului asupra protecției datelor cu caracter personal și monitorizarea funcționării acesteia;
  • verificarea evaluărilor impactului asupra protecției datelor cu caracter personal prin emiterea avizelor;
  • reprezentarea Băncii în raport cu CNPDCP, inclusiv solicitarea după caz, a opiniei CNPDCP;
  • reprezentarea intereselor Băncii în conlucrarea cu întreprinderile de drept public și privat, cu persoanele fizice, aferent protecției datelor cu caracter personal;
  • informarea/raportarea organului de conducere a cazurilor de încălcare a protecției datelor cu caracter personal/ acțiunile întreprinse/ progresele înregistrate, despre impedimentele constatate/ acțiunile întreprinse, înaintarea notelor, sesizărilor, propunerilor și recomandărilor cu referire la asigurarea protecției datelor cu caracter personal;
  • examinarea și avizarea actelor normative interne, în limita competenței cu privire la asigurarea protecției datelor cu caracter personal;
  • alte responsabilități conform Legii 133/2011 cu privire la protecţia datelor cu caracter personal și actelor normative interne ale Băncii.

Cerințe față de candidați

  • Studii superioare juridice de licență sau echivalente;
  • Cunoaşterea legislaţiei naționale în domeniul protecţiei datelor cu caracter personal;
  • Cunoaşterea legislaţiei şi politicilor UE în domeniul protecţiei datelor cu caracter personal;
  • Cunoștințe avansate MS Office (Excel, Word, PowerPoint);
  • Cunoașterea fluentă a limbii române, cunoașterea limbii engleze cel puțin nivel mediu;
  • Experiența de muncă într-un post similar va constitui un avantaj.

Abilități:

  • Organizatorice, de planificare, comunicare eficientă, lucrul în echipă;
  • Capacități bune de analiză și sistematizare a informației;
  • Capacitate de asimilare rapidă a cunoștințelor noi, autoperfecționare;
  • Capacitate de concentrare, rezistență la efort și volum de lucru;
  • Gândire procesuală și globală, perseverență, adaptabilitate la situații noi.

Persoanele interesate sunt invitate să prezinte CV-ul prin e-mail: hr@office.energbank.com.

Другие вакансии этой компании

Прикрепить CV Создать CV
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Создайте лучшее CV в Молдове!

Заполните CV на Rabota.md
и в один клик отправляйте в любую компанию!

Это займет 10 минут

У вас уже есть CV на нашем сайте?
Войти на сайт

Создать CV

Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть