Specialist (jurisconsult), Serviciul juridic

Post vacant:

OBIECTIVUL POSTULUI:
Asigurarea aplicării corecte și uniforme a legislației R.Moldova în activitatea S.A.”Moldtelecom” și apărarea drepturilor și intereselor Companiei.

ATRIBUȚII:

  • Examinează demersurile, sesizările organelor statale, alte adresări, scrisori, cereri şi petiţii ce țin de competența sa și vizează sau întocmește răspunsuri la acestea.
  • Întreprinde măsurile necesare de soluționare a litigiilor pe cale amiabilă (înaintează cereri, reclamații, organizează, după caz, întruniri cu potențialii pârâți sau reclamanți).
  • Întocmește materialele necesare şi înaintează acţiuni în instanţele de judecată sau plângeri în alte organe de drept și participă la examinarea acestor cauze, precum și la examinarea altor litigii inițiate împotriva Companiei în calitate de reprezentant al S.A.“Moldtelecom”.
  • Reprezintă şi apără drepturile şi interesele legale ale S.A. “Moldtelecom” în instanţele judecătorești, arbitraj și alte organe competente în examinarea litigiilor în care este implicată Compania.
  • Colaborează cu executorii judecătoreşti, ridică din instanțele judecătorești și înaintează spre executare documentele executorii emise în favoarea S.A.”Moldtelecom”.
  • Pregăteşte şi înaintează spre casare materialele în privinţa sumelor debitoare compromise (imposibile de încasat).

CERINȚE FAȚĂ DE CANDIDAT:

  • Studii superioare universitare în domeniul jurisprudenței
  • experienţă relevantă în domeniul jurisprudenţei de minim 3 ani
  • Cunoaşterea MS Office (Word, Excel), navigare Internet;
  • Cunoașterea limbilor română, rusă;
  • Cunoaşterea normelor dreptului civil şi procesual civil, dreptului financiar, al muncii, protecţiei sociale, administrativ, precum şi practica aplicării legislaţiei respective de către instanţele de judecată;
  • Abilități dezvoltate de comunicare și prezentare a informațiilor în scris și verbal;

Persoanele interesate sunt invitaţi să expedieze CV-ul la adresa cariera@moldtelecom.md , menționând postul pentru care aplică (Specialist (jurisconsult) Serviciul juridic).

Doar candidaţii selectaţi vor fi contactaţi pentru a fi invitaţi la interviu.

Другие вакансии этой компании

Похожие вакансии

Прикрепить CV Создать CV
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Создайте лучшее CV в Молдове!

Заполните CV на Rabota.md
и в один клик отправляйте в любую компанию!

Это займет 10 минут

У вас уже есть CV на нашем сайте?
Войти на сайт

Создать CV

Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть