Este o asociație umanitară și non-profit
• activează în România, Bulgaria și în Republica Moldova din 2004
• își desfășoară activitatea pe tot teritoriul Republicii Moldova
• este avocatul săracilor și orfanilor
• îngrijește zilnic 3000 de beneficiari din familii social vulnerabile, dintre care 500 sunt copii orfani și săraci
• oferă 280 locuri de muncă pentru băștinași

Părinte Educator

AO ,,Concordia. Proiecte Sociale,, susține politica socială a Republicii Moldova de dezinstituționalizare a copiilor rămași fără îngrijire părintească (copii orfani) prin dezvoltarea și crearea formelor alternative de protecție a copiilor, în cazul dat, serviciilor de plasament de tip familial (Caselor de copii de tip familie(CCTF) și APP (asistență parentală profesionistă).

Casa de copii de tip familie reprezintă o instituție creată în baza unei familii complete (soț și soție și/sau copii biologici), care oferă copilului orfan sau rămas fără ocrotire părintească, îngrijire familială substitutivă în familia părintelui educator. Astfel, părintele educator este persoana care asigură îngrijirea copilului în propria sa familie, în propriul său domiciliu, sau într-o locuință pusă la dispoziție de AO ”Concordia. Proiecte Sociale”.

Serviciul Asistenţă Parentală Profesionistă (APP) pentru copii este un serviciu social care presupune plasarea unei persoane cu vîrsta de pînă la 18 ani într-o familie, alta decît cea biologică.
Asistentul parental profesionist este persoana care prestează servicii în propriul său domiciliu, sau într-o locuință pusă la dispoziție de AO ”Concordia. Proiecte Sociale” oferind copilului plasat în serviciu îngrijire într-un cadru familial. Asistentul parental profesionist îndeplinește în mare parte aceleaşi funcţii ca şi un părinte biologic.
Angajarea oficială va fi în cadrul Adminsitrației publice locale, iar cheltuielile suplimentare pentru întreținerea locuinței și a copiilor vor fi asigurate de către Administrația publică locală în parteneriat cu AO ”Concordia. Proiecte sociale”.

Responsabilități:
• Acționează cu responsabilitate și inimă deschisă pentru a oferi copiilor un viitor;
• Oferă sprijin și participă la educația copiilor;
• Organizează şi coordonează activităţi educative, cultural artistice și de terapie ocupațională a copiilor;
• Contribuie la dezvoltarea multilaterală, sub aspect fizic şi psihic, educaţional şi social, a copiilor;
• Încurajează contactele copilului cu familia acestuia.
• Asigură îngrijire şi supraveghere zi de zi pentru copii, în condiţiile unui mediu familial substitutiv;

Așteptări faţă de candidaţi:
• Empatie și afecțiune față de copii, capacitate de interacțiune și comunicare
• Experienţă în creșterea copiilor;
• Studii în domeniul pedagogie și/sau psihologie, asistență socială (constituie un avantaj);
• Participarea la cursuri, traininguri în domeniul pedagogiei generale și preșcolare, psihologia copilului (constituie un avantaj);
• Cunoaşterea limbilor română şi rusă;
• Abilități de mediere a conflictelor, perseverență, energie, stăpînire de sine.

Oferim:
• Cazare, mîncare;
• Angajare oficială în cadrul Administrației publice locale;
• Pachet social, condiţii bune de muncă;
• Activitate responsabilă, interesantă;
• Lucru într-o echipă activă și unită;

Deveniți parte din echipa CONCORDIA Moldova!

Rugăm să transmiteți CV-ul D-stră și scrisoarea de intenție, indicînd POZITIA la care aplicați, la următoarea adresă de e-mail: hr.moldova@concordia.or.at
Telefon: 0 22 23 55 81.
Sediul AO ”Concordia.Proiecte Sociale”, str. A. Corobceanu 13/1, or. Chișinău.

E-mail: hr.moldova@concordia.or.at
Telefon: 0 22 23 55 81

forward

Другие вакансии этой компании

Похожие вакансии

Прикрепить файл с CV Моё CV с сайта Rabota.md
Прикрепить файл с CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Создайте лучшее CV в Молдове!

Заполните CV на Rabota.md
и в один клик отправляйте в любую компанию!

Это займет 10 минут

У вас уже есть CV на нашем сайте?
Войти на сайт

Создать CV

Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Закрыть

CV отправлено!

Закрыть