Compania de recrutare "HR Simple Solutions" la solicitarea clientului său, caută candidați pentru următorul post vacant:

Manager administrarea activelor și pasivelor

Misiune post: administrarea activelor si pasivelor băncii

Responsabilități

  •  Analizează structura bilanțului din punct de vedere al maturității, valutelor, tipurilor și a
  • comportamentului ratelor de dobânda;
  • Prezintă rezultatele analizelor derulate și propune recomandări către CEx/ALCO, cu scopul de a menține structura optimă pentru activele și pasivele Băncii, precum și pentru
  • a menține la un nivel adecvat riscul ratei de dobânda.
  • Stabilește prețuri de transfer interne pentru produsele Băncii și analizează politica de
  • preț la nivelul activelor si pasivelor Băncii.
  • Asigură managementul lichidității pe termen scurt si lung pentru leu si valută.
  • Gestionează conturile de rezervă minimă obligatorie pentru a atinge nivelurile adecvate
  • și a asigura îndeplinirea cerințelor rezervelor minime obligatorii.
  • Administrează portofoliul banking book de titluri de stat și alte titluri specifice al ALM.
  • Coordonează activitățile privind programele speciale de finanțare în colaborare cu alte entități funcționale.
  • Elaborează reglementările interne aferente managementului activelor și pasivelor Băncii.

Cerințe față de candidați

  • Studii superioare economice/financiare
  •  Experiență de specialitate minim 3 ani dintre care bancară minim 2 ani
  • Cunoașterea PC la nivel avansat (MS Office, Excel, PowerPoint)
  • Cunoștințe aprofundate în domeniul analizei economice si financiare
  • Cunoașterea legislației bancare și reglementărilor BNM, în special aferente gestionării
  • riscului de lichiditate al băncii
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat.

Profilul candidatului

  • Capacitate de diagnosticare, abordare strategica, analiză și sinteză
  • Abilitati de negociere și comunicare
  • Capacitate de organizare și control
  • Responsabilitate și implicare
  • Tenacitate și perseverență

Candidaţii interesați sunt invitați să transmită CV-urile la adresa recrutare@simplehr.md , indicînd codul postului vacant MAAP12.

forward

Другие вакансии этой компании

Похожие вакансии

Прикрепить файл с CV Моё CV с сайта Rabota.md
Прикрепить файл с CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Создайте лучшее CV в Молдове!

Заполните CV на Rabota.md
и в один клик отправляйте в любую компанию!

Это займет 10 минут

У вас уже есть CV на нашем сайте?
Войти на сайт

Создать CV

Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Закрыть

CV отправлено!

Закрыть