Inginer de date

Maib angajează

Misiune post: crearea și dezvoltarea de algoritmi și efectuarea analizelor statistice.

Sarcini și responsabilităţi:

  • Interacțiunea cu diferite surse de date RDBMS (MSSQL, Oracle, MySQL, DB2...), NoSQL, File (XML, JSON, Excel, CSV, TXT ...), cu diferite tipuri de date.
  • Construcția proceselor de curățare, transformarea și agregarea datelor din diverse surse (ETL/ELT proces).
  • Demonstrează cunoștința in arhitectura sistemelor Data Warehouse si Data Lake
  • Demonstrează cunoștința profunda a SSIS package, aplicarea autonoma in procesele de transformare a datelor
  • Colectarea seturilor de date mari și complexe care îndeplinesc cerințele funcționale / nefuncționale.
  • Identificarea, proiectarea și îmbunătățirea proceselor interne: automatizarea proceselor manuale, optimizarea livrării datelor, reproiectarea infrastructurii datelor pentru o scalabilitate mai mare etc.
  • Construirea infrastructurii necesară pentru extragerea, transformarea și încărcarea optimă a datelor utilizând tehnologiile „big data” SQL.
  • Modelarea arhitecturii de date a sistemelor front-end și back-end pentru o buna corelare cu baza de date.
  • Abordarea sistematică pentru a planifica, crea și întreține arhitecturi de date, menținându-le în același timp aliniate cu cerințele băncii.
  • Demonstrează cunoștințe in explorarea modalităților de a spori calitatea și fiabilitatea datelor
  • Demonstrează cunoștințe in pregătirea datelor pentru modelarea prescriptivă și predictivă
Cerinţe faţă de candidat și calități personale:
  • Studii superioare cu profil matematic, informatică, statistică, informatică;
  • Abilități analitice legate de lucrul cu seturi de date nestructurate;
  • Experiență în construirea și optimizarea conectării datelor, arhitecturilor și seturilor de date „big data” și cunoașterea unuia din instrumente: MongoDB, Hadoop, Cassandra, etc.;
  • Dezvoltarea proceselor care susțin transformarea datelor, structurarea datelor, meta datelor, dependența și gestionarea încărcării datelor (ETL/ELT proces);
  • Cunoașterea modalităților de interacțiune a limbajelor de programare cu date;
  • Cunoașterea DBMS MSSQL, Oracle, MySQL, DB2;
  • Cunoașterea diferitor instrumente de extragere date (SSIS, SAS, Oracle Data Integrator, IBM Data Integrator).
Ne vom bucura să facem echipă comună! Expediază CV-ul la adresa resurseumane@maib.md, indicând funcția pentru care candidezi și hai să excelăm profesional împreună!

Другие вакансии этой компании

Прикрепить CV Создать CV
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Создайте лучшее CV в Молдове!

Заполните CV на Rabota.md
и в один клик отправляйте в любую компанию!

Это займет 10 минут

У вас уже есть CV на нашем сайте?
Войти на сайт

Создать CV

Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Закрыть

CV отправлено!

Закрыть