Expert Financiar | Direcția Strategie Politici și Dezvoltare

Sarcini și responsabilități:

  • Implicarea activă în elaborarea, coordonarea și monitorizarea implementării inițiativelor strategice ale Băncii;
  • Pregătirea cazurilor de afaceri („business cases”) cu argumentare robustă din punct de vedere financiar și operațional ca suport în luarea deciziilor strategice și operaționale ale Băncii;
  • Acordarea suportului și expertizei financiare unităților de business în luarea deciziilor operaționale;
  • Pregătirea analizelor aprofundate ale performanței financiare și operaționale ale Băncii cu scopul de a identifica oportunități de sporire a acestora;
  • Colectarea, consolidarea și analiza datelor pentru rapoartele periodice destinate utilizatorilor interni și externi, precum și rapoarte ad-hoc, la solicitare;
  • Participarea activă la procesele din cadrul diviziei Finanțe, precum și a Băncii în general, cu focusarea pe eficientizarea, simplificarea și automatizarea proceselor interne.

Cerințe față de candidat și calități personale:

  • Studii superioare în domeniul economic (e.g. finanțe, contabilitate);
  • Experiență de cel puțin 2 ani în sistemul bancar, companii de audit sau/și consultanță;
  • Abilități funcționale avansate in MS Office (în particular Excel);
  • Examene susținute în cadrul certificărilor internaționale (e.g. ACCA, CFA etc.) vor constitui un avantaj;
  • Cunoștințele de Power Business Intelligence si Business Object vor constitui un avantaj;
  • Cunoștințe în analiza și modelarea financiară;
  • Abilități analitice excelente;
  • Gândire ordonată și constructivă, perseverență, rezistență la efort şi stres, adaptabilitate la situații noi, capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale;
  • Abilități de comunicare verbală și scrisă în limba română și engleză (la nivel avansat – C1/C2).

Ce oferim?

  • Salariu competitiv și beneficii, deoarece suntem prima bancă în Agile Transformation;
  • Dezvoltare profesională dinamică;
  • O gamă largă de reduceri la partenerii maib;
  • Echipă prietenoasă și un mediu de lucru plăcut;
  • Oportunități excelente de a avea autonomie în poziție, de a te bucura de viața profesională împreună cu echipa noastră și de a fi contribuitorul cheie în construirea unei bănci agile.

Ne vom bucura să facem echipă comună! Expediază CV-ul la adresa resurseumane@maib.md, indicând funcția pentru care candidezi și hai să excelăm profesional împreună!

Прикрепить CV Создать CV
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Создайте лучшее CV в Молдове!

Заполните CV на Rabota.md
и в один клик отправляйте в любую компанию!

Это займет 10 минут

У вас уже есть CV на нашем сайте?
Войти на сайт

Создать CV

Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть