Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul:

Supervizor risc credite

Misiune post: Asigură managementul activităților aferente analizei și monitorizării portofoliului de credite corporate și retail, documentației de credit, acordării de credite.

Responsabilități:

⦁ Analizează documentația de credit din punct de vedere al riscurilor pe care și-l asumă banca, fundamentează și propune votului tranzactiile conform limitelor de autoritate;
⦁ Monitorizează și analizează impactul în portofoliul de credite a procedurilor de analiză a clienților;
⦁ Participa la definirea și implementarea strategiei de management a riscului de credit retail și corporate;
⦁ Asigură participarea, conform atribuțiilor și solicitărilor, în cadrul proiectelor de elaborare, perfecționare, implementare a bazelor de date și sistemelor informaționale;
⦁ Construiește modele scorecard pentru clienți, validarea, calibrarea, monitorizarea acestora;
⦁ Asigura monitorizarea calității respectării procedurilor de creditare de către persoanele și entitățile implicate în activitatea de creditare;
⦁ Efectuează activități de îndrumare și control la nivelul unităților teritoriale și administrației centrale a Băncii în vederea asigurării respectării normelor și procedurilor interne de creditare, identifica si asigura remedierea deficientelor;
⦁ Participă la elaborarea/ revizuirea reglementarilor interne aferente activității de risc de credit și raportare risc;
⦁ Coordonează activitatea de management a activităților aferente analizei/monitorizării portofoliului de credite corporate și retail, documentației de credit, acordări de credit conform atribuțiilor Departamentului;
⦁ Stabilește împreună cu Șeful de Departament obiective individuale pentru salariații din cadrul Departamentului implicați în activitatea de analiză și monitorizare a portofoliului de credite/documentației de credit/acordări de credit.

Cerințe față de candidat

⦁ Studii superioare economice
⦁ Experiență de lucru minim 5 ani în domeniul bancar
⦁ Experiență în domeniul creditării minim 3 ani
⦁ Cunoașterea reglementărilor în vigoare privind activitatea bancară și aria de activitate coordonată
⦁ Cunoașterea PC la nivel de utilizator avansat
⦁ Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md

E-mail:  resurse.umane@bcr.md

Alte anunturi publicate de aceasta companie

Ataseaza CV-ul Creaza CV
Ataseaza CV-ul

Indicati Nume si Prenume

Creaza cel mai bun CV din Moldova!

Completeaza CV-ul pe Rabota.md
si trimite-l in orice companie cu un singur click!

Iti va lua 10 minute

Ai deja un CV pe site-ul nostru?
Intra pe site

Creaza CV

Trimite CV-ul

Alegeti jobul

Inchide

CV-ul a fost expediat!

Inchide
Intra in cont prin