Specialist politici de creditare SME, Departamentul Administrare Strategică a Riscului de Credit

Moldova Agroindbank angajează

Localitate: Chișinău
Durată  contract:  Nedeterminată
Domeniu:  Riscuri

Moldova Agroindbank  angajează Specialist politici de creditare SME în echipa dedicată în elaborarea politicilor, regulamentelor, instucțiunilor și procedurilor de gestionare a riscului de credit.
Sarcini și responsabilități:

  • elaborează și actualizează politicile, regulamentele, instrucțiunile și procedurile, de gestionare a riscului de credit din aria de responsabilitate a Departamentului;
  • participă la crearea de noi produse pentru clienții băncii împreună cu responsabilii de dezvoltare produse din cadrul liniei funcționale SME, definind parametrii de risc și procesul de creditare a clienților, conform politicilor de credit și strategiei de risc a băncii;
  • participă la elaborarea și/sau revizuirea instrucțiunilor/procedurilor, elaborate de către alte subunități ale băncii, generatoare de risc de credit;
  • elaborează, testează și implementează verificările utilizate în aplicația de procesare a cererilor de credit;
  • participă la elaborarea și testarea noilor funcționalități din aplicația de procesare a cererilor de credit.

Cerințe față de candidat și calități personale:

  • abilități de organizare și planificare, capacitate de gestionare a echipelor;
  • spirit pro-activ, capacitate de percepere și asumare a responsabilității;
  • capacitate de a orienta proiectele spre soluții eficiente;
  • capacitate de a expune simplu lucrurile complicate (verbal și în scris).

Ce oferim?

  • salariu atractiv și bonusuri pentru performanţă;
  • posibilitate de creștere și dezvoltare în una dintre cele mai mari instituții bancare din țară;
  • posibilităţi de avansare în funcţie şi mediu de lucru prietenos;
  • program de beneficii și motivare non-financiară;
  • tichete de masă  etc.

Ne vom bucura să facem echipă comună!
Persoanele interesate sunt invitate să transmită CV-ul la adresa resurseumane@maib.md, indicând funcția pentru care candidează.

Alte anunturi publicate de aceasta companie