Analist Senior Modelare Date - Departamentul Riscuri Bancare

Compania de recrutare "HR Simple Solutions" la solicitarea clienților săi, caută candidați la următorul post vacant:

La rugămintea clientului, una dintre cele mai mari bănci din Moldova, suntem în căutare de Analist Senior Modelare Date.

Responsabilități:
- Elaborarea, validarea, monitorizarea si documentarea modelelor statistice utilizate în procesul de gestiune a riscului de credit;
- Modelarea curbelor de PD, modelarea datelor macroeconomice etc.;
- Aplicarea algoritmilor de machine learning în cadrul procesului de gestiune a riscurilor;
- Contribuirea la optimizarea proceselor de gestiune a riscurilor prin utilizarea instrumentelor analitice avansate;
- Pregatirea seturilor de date (colectare, prelucrare, analiza calității);
- Gestionarea echipei.

Profilul candidatului:
- Studii superioare / de specialitate în domeniul ştiinţelor economice/ tehnice/ exacte;
- Experiență în analiza cantitativă a datelor;
- Cunoștințe avansate de lucru în MS Office;
- Cunoaşterea instrumentelor de lucru cu bazele de date: MS Acces, SQL;
- Cunoaşterea limbajului de programare SAS, Python-R, C++ (un avantaj);
- Abilități bune de comunicare în limba română, rusă și engleză;
- Capacităţi analitice şi de previziune.

Salariu se discută cu candidații potriviți.

Candidaţii interesați sunt invitați să transmită CV-urile și scrisorile de intenție la adresa cv@simplehr.md, indicând codul postului vacant Modeling22.

E-mail: cv@simplehr.md

Alte anunțuri publicate de aceasta companie