Analist riscuri financiare, Divizia Riscuri

maib angajează:

Sarcini și responsabilități:

  • gestionarea riscurilor financiare (de lichiditate, rată a dobânzii, valutar, riscului de țară și transfer și riscului băncilor partenere);
  • monitorizarea permanentă a nivelului de expunere a băncii la riscurile financiare în corespundere cu apetitul de risc aprobat și reglementările prudențiale în vigoare;
  • identificarea și investigarea cazurilor de depăşire a limitelor și împuternicirilor aprobate;
  • perfectarea periodică  a analizei şi evaluării expunerii băncii la  riscurile financiare cu propunerile de rigoare;
  • coordonarea opiniilor de risc emise privind limitele de ţară şi limitele băncilor partenere (bănci străine/locale și IFI);
  • stres-teste  şi scenarii  de evoluţii a factorilor şi indicatorilor de risc, ș.a

Cerințe față de candidat și calități personale:

  • studii  în domeniul contabilității, finanțelor, economie sau statistică;
  • experiență  de muncă de minimum 2 ani într-un post similar  sau în calitate de analist financiar, auditor a instituțiilor financiare;
  • certificarea FRM (Financial Risk Manager) ar constitui un avantaj;
  • cunoștințe financiare avansate, inclusiv cunoștințe despre riscul de piață, ALM și conceptele de evaluare,etc;
  • cunoștințe în modelarea ALM, analiza veniturilor fixe, planificarea și prognoza veniturilor sau riscul de piață (ALM sau portofoliu cu venit fix) la o instituție financiară;
  • experiență în modelare financiară sau modelarea și prognoza statistică/riscurilor, de preferință legate de serviciile financiare ar constitui un avantaj;
  • abilități analitice avansate.

Alte anunțuri publicate de aceasta companie