Specialist/ă în fundraising

The Red Cross Society of the Republic of Moldova
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: De la 2 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Locul de muncă: În locația angajatorului
Societatea de Cruce Roșie din Moldova (urmează SCRM) reprezinţă o asociaţie obştească care, in corelaţie cu autorităţile administraţiei publice, realizează funcţii auxiliare în domeniul umanitar în baza Convenţiilor de la Geneva din 1949 şi a Protocoalelor adiţionale la acestea din 1977. Misiunea Societății de Cruce Roșie din Moldova este de a preveni și atenua suferința umană și de a proteja demnitatea umană, fără nicio discriminare bazată pe naționalitate, rasă, sex, convingeri religioase sau politice.
Actualmente SCRM se află într-o perioadă de dezvoltare intensă și, datorită partenerilor Societății, suntem implicați în mai multe proiecte umanitare. În scopul realizării proiectelor suntem în căutare de noi talente.
Denumirea postului: Specialist/ă în fundraising
Loc de muncă: Republica Moldova, Chișinău, s. Centru
Program de lucru: Full-time 5/2, orele 9.00 – 17.30, pauza de masa 30 min
Experiență: minim 2 ani în domeniu

Responsabilitățile de bază:
- Elaborarea și implementarea Strategiei instituționale cu privire la fundraisind, în corelare cu misiunea, obiectivele și Strategia de dezvoltare a Societății de Cruce din Moldova;
- Planificarea, organizarea și implementarea evenimentelor de fundraising;
- Monitorizarea oportunităților de finanțare (ex. apeluri naționale și internaționale de granturi);
- Participarea la pregătirea propunerilor de proiecte pentru concursurile de granturi;
- Dezvoltarea relațiilor de parteneriat cu potențialii și actualii donatori, voluntari, filiale ale Crucii Roșii Moldova și beneficiari;
- Comunicarea cu mass-media în scopul promovării Crucii Roșii din Moldova și evenimentelor de colectare de fonduri;
- Oferirea sprijinului conducerii SCRM în dezvoltarea activităților generatoare de venituri;
- Participarea la derularea de campanii online (website, reţele sociale, e-newsletters, Google awards) în scop de optimizare;
- Crearea si administrarea bazelor de date cu partenerii/potențiali parteneri, susținători și finanțatori ai organizației și asigurarea comunicării cu aceștia (telefonic, prin scrisori de mulțumire etc.);
- Identificarea, alături de echipa SCRM, a nevoilor de finanțare ale Asociației și încadrarea acestora în programele de finanțare nerambursabilă;
- Monitorizarea canalelor de distribuire a oportunităților de finanțare naționale și internaționale și identificarea celor relevante;
- Scrierea propunerilor de finanțare (narative și financiare) - conform specificațiilor ghidurilor solicitanților;
- Execută alte sarcini repartizate de conducerea SCRM în domeniul fundraising.

Cerințe:
- Studii superioare, cu masterat preferabil, în domeniul economic, management ONG, instruiri în colectare de fonduri, orice alt domeniu relevant;
- Experiență în dezvoltarea și implementarea strategiilor de colectare de fonduri;
- Cunoașterea diferitor instrumente și metode de colectare de fonduri;

Abilități:
- buna înţelegere a mecanismelor de finanţare, accesare finanţare, realizare de propunere financiară şi bugetară;
- viziune şi capacitate de a gândi strategic;
- cunoașterea avansată a limbii engleze române și ruse, capacitatea de a scrie corect gramatical în ambele limbi;
- cunoștințe avansate MS Office ( Excel, Word, etc);
- gândire analitică, inițiativă, aptitudini organizatorice, corectitudine, responsabilitate, punctualitate organizatorică, flexibilitate în gândire, capacitate de lucru în echipă dar și autonom, eficiență în comunicare.

Ce oferim:
- Salariu motivant, plătit la timp;
- Experienta internationala intr-o echipa de profesionisti;
- Instruire online și offline;
- Participarea la reuniri internaționale (conferințe, workshop-uri).
Vă rugăm să trimiteți CV-ul și o scrisoare de intenție care să descrie motivația și experiența relevantă la hr.office@redcross.md până pe data de 12.02.2024. Doar candidații selectați vor fi contactați pentru etapele ulterioare ale procesului de recrutare.
Dacă sunteți pasionat de a conduce schimbări pozitive prin practici incluzive și implicarea comunității și îndepliniți cerințele prezentate mai sus, vă încurajăm să aplicați pentru această oportunitate interesantă la Societatea de Cruce Roșie din Moldova.
Persoana de contact:
Human Resources Officer
Atașează CV-ul Crează CV
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Crează cel mai bun CV din Moldova!

Completează CV-ul pe Rabota.md
și trimite-l în orice companie cu un singur click!

Iți va lua 10 minute

Ai deja un CV pe site-ul nostru?
Intră pe site

Crează CV

Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide