Specialist control risc

Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare №9949090, 24.02.2021
Oras: Chisinau
Studii: Superioare
Experienta de munca: De la 2 pina la 5 ani
Salariu: Negociabil
Grafic de munca: Munca partiala / Cumul
9949090, 24.02.2021
Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare angajează specialist control risc

Profilul candidatului:
• studii superioare finalizate în domeniul economic, financiar, matematicii sau statisticii;
• cunoștințe în domeniul pieței financiare;
• experiență de muncă de cel puțin 3 ani într-o poziție similară;
• capacitatea de a evalua riscurile în domeniul de activitate al companiei;
• cunoștințe avansate de utilizare a PC și Microsoft Office;
• capacități bune de analiză, sinteză și planificare;
• capacitatea de a lucra în echipă; abilități de comunicare verbală și scrisă;
• abilități de dezvoltare a relațiilor inter-umane;
• responsabilitate, integritate și etică profesională.

Atribuțiile principale:
• elaborarea politicilor, procedurilor și programelor de gestionare a riscurilor;
• dezvoltarea, menținerea unui sistem de evaluare a riscurilor;
• propunerea măsurilor adecvate de gestionare a riscurilor;
• monitorizarea aplicării politicilor și procedurilor de gestionare a riscurilor;
• efectuarea periodică a evaluărilor pe aspecte de risc; evaluarea expunerilor la risc;
• elaborarea și actualizarea scenariilor privind testele de stres și continuitate;
• examinarea operațiunilor care implică un anumit nivel de risc;
• examinarea reglementărilor care implică riscuri asociate activității companiei;
• organizarea activității Comitetului de risc.

Condiții de angajare: angajare prin cumul.

Despre companie. Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare este creat în temeiul Legii nr.234/2016 și urmează să devină singura instituție din Republica Moldova care va desfășura activități de evidență, depozitare și decontare a valorilor mobiliare.

Persoanele interesate sunt invitate să expedieze o scrisoare de interes și CV-ul la adresa:
dcu@dcu.md. Vor fi contactate doar persoanele selectate.
E-mail: angajare@dcu.md
Site: www.dcu.md
Inapoi Inainte
Ataseaza CV-ul Creaza CV
Ataseaza CV-ul

Indicati Nume si Prenume

Creaza cel mai bun CV din Moldova!

Completeaza CV-ul pe Rabota.md
si trimite-l in orice companie cu un singur click!

Iti va lua 10 minute

Ai deja un CV pe site-ul nostru?
Intra pe site

Creaza CV

Trimite CV-ul

Alegeti jobul

Inchide

CV-ul a fost expediat!

Inchide
Intra in cont prin