Evaluator de risc si auditor ssm

SRL
Oraș: Chișinău
Studii: Orice
Experiența de munca: Orice
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Evaluator de risc şi auditor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă
SCOPUL GENERAL AL FUNCŢIEI: asigurarea securităţii şi sănătăţii lucrătorilor sub toate aspectele ce ţin de activitate adesfăşurată la unitate, prin aplicarea măsurilor necesare pentru protecţia securităţii şi sănătăţii lucrătorilor, inclusiv pentru prevenirea riscurilor profesionale, asigurarea informării şi instruirii acestora.

Capitolul II
“Descrierea funcţiei”

ATRIBUŢIILE ŞI SARCINILE :
Evaluatorului de risc şi auditor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă: să ia măsurile necesare pentru protecţia securităţii şi sănătăţii lucrătorilor, inclusiv pentru prevenirea riscurilor profesionale, asigurarea informării şi instruirii lucrătorilor, precum şi pentru asigurarea organizării şi a mijloacelor necesare în baza următoarelor principii generale de prevenire:
a) evitarea riscurilor profesionale;
b) evaluarea riscurilor profesionale ce nu pot fi evitate;
c) combaterea riscurilor profesionale la sursă;
d) adaptarea muncii în funcţie de persoană, în special în ceea ce priveşte proiectarea locurilor de muncă, alegerea echipamentelor de lucru, a metodelor de producţie şi de lucru, în vederea atenuării muncii monotone şi a muncii normate şi reducerii efectelor acestora asupra sănătăţii;
e) adaptarea la progresul tehnic;
f) înlocuirea aspectelor periculoase prin aspecte nepericuloase sau mai puţin periculoase;
g) dezvoltarea unei politici de prevenire ample şi coerente, care să includă tehnologia, organizarea muncii, condiţiile de muncă, relaţiile sociale şi influenţa factorilor legaţi de mediul de lucru;
h) acordarea priorităţii măsurilor de protecţie colectivă faţă de măsurile de protecţie individuală;
i) asigurarea lucrătorilor cu instrucţiunile corespunzătoare privind securitatea şi sănătatea în muncă.
- să evalueze riscurile profesionale, în special la alegerea echipamentelor de lucru, a substanţelor sau a preparatelor chimice utilizate, precum şi la amenajarea locurilor de muncă;
- să asigure, ulterior evaluării prevăzute la subpunctul precedent şi în funcţie de necesităţi, aplicarea la unitate a măsurilor de prevenire, precum şi a metodelor de producţie şi de lucru care să ducă la îmbunătăţirea nivelului securităţii şi al protecţiei sănătăţii lucrătorilor şi să fie integrate în toate activităţile unităţii şi la toate nivelurile ierarhice;
- să ia în considerare capacitatea lucrătorilor în ceea ce priveşte sănătatea şi securitatea acestora la îndeplinirea sarcinile încredinţate;
- să se asigure că planificarea şi introducerea de noi tehnologii fac obiectul consultării lucrătorilor şi/sau a reprezentanţilor lor în ceea ce priveşte consecinţele alegerii echipamentului, condiţiilor de lucru şi mediului de lucru asupra securităţii şi sănătăţii lucrătorilor;
- să ţină într-o Fişă evidenţa zonelor cu risc profesional grav şi specific, în conformitate cu prevederile legislaţiei în vigoare;
- să aducă la cunoştinţa conducătorilor locurilor de muncă şi lucrătorilor care îşi desfăşoară activitatea în zonele cu risc profesional grav şi specific măsurile de prevenire stabilite în urma evaluării riscurilor;
- să ia măsurile corespunzătoare pentru ca în zonele de risc grav şi specific să poată avea acces numai salariaţii care au primit instrucţiuni adecvate privind securitatea şi sănătatea în muncă;
- în cazul în care la acelaşi loc de muncă se află lucrători ai altor unităţi, împreună cu ceilalţi angajatorii este obligat:
a) să coopereze în vederea aplicării dispoziţiilor privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă, luînd în considerare natura activităţilor;
b) să îşi coordoneze acţiunile de protecţie şi prevenire a riscurilor profesionale, luînd în considerare natura activităţilor;
c) să se informeze reciproc despre riscurile profesionale;
d) să informeze lucrătorii şi/sau reprezentanţii acestora despre riscurile profesionale;
- să colaboreze cu alţi lucrători desemnaţi la unitate în vederea asigurării protecţiei şi prevenirii riscurilor profesionale în unitate;
- în cazul unui pericol grav şi imediat, ia măsurile necesare pentru acordarea primului ajutor, stingerea incendiilor şi evacuarea lucrătorilor, măsuri adaptate naturii activităţilor şi mărimii unităţii şi care iau în considerare prezenţa altor persoane;
- în cazul unui pericol grav şi imediat, asigură orice contacte necesare cu serviciile externe de protecţie şi prevenire, în special în ceea ce priveşte acordarea primului ajutor, asigurarea serviciului medical de urgenţă, serviciului de salvatori şi pompieri;

RESPONSABILITĂŢILE:
- să respecte regulamentul intern al unităţii;
- să respecte disciplina muncii;
- să respecte cerinţele de protecţie şi igienă a muncii;
- să îndeplinească alte obligaţii prevăzute de instrucţiunea funcţiei

Dacă Vă regăsiţi în anunţul nostru şi aveţi o bună experienţă de lucru, cu rezultate înalte, aplicați CV-ul cu o fotografie la adresa de e-mail: resurseumanecv@mail.ru cu specificarea obligatorie pentru functia de Evaluator de risc si securitatea muncii.

Atașează CV-ul Crează CV
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Crează cel mai bun CV din Moldova!

Completează CV-ul pe Rabota.md
și trimite-l în orice companie cu un singur click!

Iți va lua 10 minute

Ai deja un CV pe site-ul nostru?
Intră pe site

Crează CV

Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide